POZNAJ DOKŁADNE SZCZEGÓŁY
SPECJALISTYKA NFZ
Specjalistyka NFZ to system ochrony zdrowia w Polsce, w ramach którego Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje świadczenia medyczne udzielane przez lekarzy specjalistów. Sprawdź szczegóły.
– dr n med. Marcin Wroński,
specjalista alergolog
– lek Katarzyna Gregorczyk-Maślanka
specjalista alergolog
W zakresie poradni można skorzystać z porady specjalisty oraz wykonać badania : testy skórne wziewne i pokarmowe, testy płatkowe, spirometria, pikflometria (monitoring astmy przy pomocy PEF). Prowadzone są również immunoterapie alergenowoswoiste, czyli tzw. odczulania.
Testy płatkowe- testy te wykorzystuje się do wykrywania alergii na substancje, które uczulają na drodze kontaktu ze skórą uczulonego pacjenta (alergeny kontaktowe). Głównie są wykorzystywane w diagnostyce wyprysku kontaktowego. Przy ich pomocy diagnozuje się uczulenia na metale (chrom, nikiel, kobalt i inne), substancje zapachowe, składniki kosmetyków, składniki gumy, żywice i wiele innych substancji chemicznych z którymi się stykamy. Testy te są bezpiecznym narzędziem diagnostycznym i rzadko występują powikłania.
Testy skórne- W diagnostyce chorób alergicznych najczęściej wykonuje się testy punktowe zwane PRIC. Wykrywają one obecność swoistych dla określonego alergenu przeciwciał klasy IgE związanych na błonie komórkowej mastocytów w skórze pacjenta, a więc wykrywają alergię IgE- zależną, czyli natychmiastową. Testy skórne są zasadniczo bezpiecznym narzędziem diagnostycznym, rzadko zdarzają się powikłania w postaci reakcji alergicznych. Testy skórne charakteryzują się wysoką swoistością i czułością w przypadku diagnostyki uczulenia na alergeny powietrznopochodne, w przypadku alergenów pokarmowych są one mniej czułe i swoiste.
Spirometria- jest to badanie czynnościowe płuc. Wykonuje się je celem rozpoznania, monitorowania i określenia stopnia zaawansowania astmy oskrzelowej, ale nie tylko. Bada się w jego trakcie przepływy powietrza przez oskrzela (szybkość przepływającego powietrza), objętości i pojemności przestrzeni powietrznych płuc. Badanie jest przeprowadzane przy pomocy urządzenia nazywanego spirometrem, zwykle podłączonym do komputera.
Odczulanie- jest leczeniem przyczynowym chorób alergicznych.
W języku medycznym nazywane jest immunoterapią alergenowoswoistą. Jest metodą leczenia alergii powietrznopochodnych czyli spowodowanych alergenami unoszącymi się w powietrzu (aeroalergeny) takich jak alergeny roztoczy kurzu domowego, zwierząt i roślin.
– lek Wojciech Moczulski
specjalista okulista
– lek Magdalena Czajka
specjalista okulista
– lek Anna Góra-Raś
specjalista okulista
W zakresie poradni okulistycznej można wykonać szereg badań specjalistycznych:
1. badanie ostrości wzroku przy użyciu projektora optotypów z panelem LCD umożliwiającego projekcję kilkunastu rodzajów testów (tablice snellena, widzenia obuocznego, cylinder skrzyżowany, astygmatyzm, test Amslera, anizeikonia, foria) wraz z doborem okularów. Receptę na okulary proponujemy zrealizować w naszym punkcie optycznym, który posiada szeroki asortyment oprawek, soczewek okularowych w konkurencyjnych cenach;
2. profilaktyka programu jaskrowego obejmująca pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i perymetrii (pola widzenia). Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego wykonywany jest przy użyciu tonometru, dzięki tzw. dwukierunkowej aplanacji minimalizuje wpływ biomechaniki rogówki na wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego;
3. pomiar średnicy tęczówki oraz źrenicy ; możliwość obserwacji źrenicy pacjenta pod kątem zaćmy oraz innych zmian w obrębie rogówki i wykonania pomiaru keratometrii peryferyjnej;
4. wziernikowanie dna oka – badanie dna oka, przeprowadzane za pomocą oftalmoskopu. Dokonywane w celu zdiagnozowania różnych zaburzeń ogólnoustrojowych (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca). Oprócz tego oftalmoskopia umożliwia rozpoznanie nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu siatkówki, błony naczyniowej i nerwu wzrokowego;
5. badanie struktur przedniego odcinka oka: powiek, twardówki, spojówek, tęczówki, soczewki i rogówki. Badanie w lampie szczelinowej pozwala na szczegółową ocenę anatomii tych struktur oka i właściwą diagnozę wielu chorób narządu wzroku. W połączeniu ze specjalnymi soczewkami jak trójlustro Goldmanna, lustro gonioskopowe pojedyncze lub poczwórne (Zeiss), soczewki +90D, +78D, najdokładniej pozwala ocenić siatkówkę oka;
6. rozpoznawanie konstrukcji soczewki, bezkontaktowy i precyzyjny pomiar jej mocy.
– lek Małgorzata Karończyk
specjalista kardiolog
– dr n. med. Agnieszka Bednarek
specjalista kardiolog
– lek Daniel Bryzek
specjalista kardiolog
– lek Marek Stopa
specjalista kardiolog (w trakcie specjalizacji)
W poradni kardiologicznej ambulatoryjnie diagnozujemy i leczymy schorzenia układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca). Jesteśmy przygotowani do świadczenia szerokiej gamy usług, tak by w sposób kompleksowy zaspokoić potrzeby Pacjentów. W ramach diagnostyki kardiologicznej wykonujemy na terenie placówki bezpłatne badania:
- Holter EKG
- Holter ciśnieniowy
- echo serca
- próba wysiłkowa
- EKG spoczynkowe
- USG tętnic szyjnych
- diagnostykę laboratoryjną
– lek Katarzyna Wojtyczek
specjalista diabetolog
– lek Magdalena Płonka-Stępień
specjalista diabetolog (w trakcie specjalizacji)
W dniu wizyty u specjalisty pacjent ma wykonane podstawowe badania. Na zlecenie lekarza na terenie placówki wykonywane są: hemoglobina glikowana, EKG spoczynkowe, holter ciśnieniowy, badanie dna oka, badania EMG czyli elektromiograficzne jest jednym z podstawowych badań stosowanych w diagnostyce chorób mięśni i nerwów obwodowych. Za pomocą tego badania możemy precyzyjnie ustalić lokalizację, stopień uszkodzenia, charakter zmian patologicznych oraz ocenić dynamikę procesu chorobowego (ostry, przewlekły). Badanie EMG składa się z dwóch elementów: elektroneurografii ENG (badania przewodnictwa nerwowego) oraz właściwej elektromiografii EMG czyli badania czynności elektrycznej mięśni.
Jeśli zachodzi taka konieczność dysponujemy bezpłatnymi glukometrami z nakłuwaczem, przeszkoleniem w zakresie obsługi tych urządzeń oraz ich wymianą w momencie uszkodzenia. Personel służy poradą w zakresie prawidłowego wykonywania i monitoringu pomiarów (cukru, ciał ketonowych) oraz udziela szczegółowych informacji wraz z ulotkami na tematy dotyczące: jednostki chorobowej, powikłań z nią związanych jak również szkoli w zakresie prawidłowego odżywiania.
Dla Pacjentów leczonych w poradni diabetologicznej oferujemy bezpłatnie wspomaganie i terapię chorób dietozależnych, takich jak cukrzyca, które realizowane są przez specjalistę dietetyka.
– dr n med. Wojciech Glazar
specjalista urolog
– lek Tomasz Penar
specjalista urolog
W zakresie poradni świadczymy porady specjalistów, diagnostykę chorób nowotworowych układu moczowego, diagnostykę i objęcie leczeniem chorób stercza, kamicy nerkowej, nietrzymania moczu.
Istnieje możliwość wykonania USG dróg moczowych, stercza, jąder, zalegania moczu po mikcji.
Do zabiegów wykonywanych na terenie placówki zaliczamy: założenie i wymiana cewnika, kalibracja cewki moczowej.
Dodatkowo na zlecenie lekarza jest możliwe wykonanie urografii, rtg przeglądowego jamy brzusznej, TK jamy brzusznej i miednicy.
Badanie uroflowmetryczne, które przeprowadza się w celu oceny strumienia moczu i wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w mikcji, czyli jego oddawaniu. Podczas uroflowmetrii sprawdza się między innymi objętość wydalanego moczu i zalegającego moczu oraz tempo przepływu moczu. Ponadto ocenia się kształt krzywej mikcji. Uroflowmetria jest jedną z bezbolesnych i nieinwazyjnych technik diagnostycznych stosowanych w stwierdzeniu chorób układu moczowego.
– lek Zuzanna Nowak – Makieła
specjalista laryngolog
– lek Michał Tylek
specjalista laryngolog
Badanie laryngologiczne przeprowadzane przez laryngologa obejmuje dokładną ocenę struktur ucha zewnętrznego, nosa, gardła, krtani oraz szyi. Badanie jest bezbolesne, do jego celu wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia w szczególności wzierniki uszne, nosowe, lusterka laryngologiczne.
Z oceną nosa i ucha nierozerwalnie związane jest badanie części nosowej gardła (tzw. nosogardła). U wszystkich pacjentów badanie standardowe obejmuje ocenę palpacyjną szyi (węzły chłonne) i ślinianek, ocenę czucia skóry twarzy, badania stroikowe, test węchowy. Na decyzję lekarza wykonywane jest badanie przesiewowe i diagnostyczne słuchu z wykorzystaniem audiometrii tonalnej i nadprogowej.
W celu uzupełnienia informacji niezbędnych do postawienia diagnozy i wyboru optymalnego planu leczenia, do podstawowego badania laryngologicznego mogą zostać zlecone dodatkowe metody oceny narządów głowy i szyi.
W zakresie poradni wykonywane są drobne zabiegi laryngologiczne, tj.: koagulacja naczyń krwionośnych, aspiracja i płukanie zatok, płukanie uszu, podawanie leków do jamy bębenkowej oraz badania:
audiometria tonalna, która jest badaniem mającym na celu określenie progu słyszenia na drodze powietrznej i kostnej w zakresie badanych częstotliwości. W jakim celu wykonujemy audiometrię tonalną? Celem badania jest ustalenie progu słuchu, tj. minimalnego natężenia dźwięku, które słyszy Pacjent,
tympanometria to obiektywne badanie słuchu, dzięki któremu można wykryć nie tylko niedosłuchy, ale również wysiękowe zapalenie ucha,
endoskopia laryngologiczna to badanie, wykorzystywane do diagnozowania chorób jamy nosowej, zatok, gardła, krtani oraz uszu. Polega ono na wprowadzeniu przez usta, nozdrza albo ujście przewodu słuchowego zewnętrznego, specjalnego narzędzia zakończonego kamerą, nazywanego endoskopem.
– dr n. med. Marek Klus
specjalista neurolog
– lek Elżbieta Janik-Psujek
specjalista neurolog
– lek Anna Błaszczak
specjalista neurolog
– lek Ewelina Donek
specjalista neurolog
W zakresie poradni neurologicznej oferujemy konsultację specjalisty oraz panel podstawowych badań neurologicznych. Na zlecenie lekarza istnieje możliwość wykonania nieodpłatnych badań tj. Holter ciśnieniowy, elektroencefalografia (EEG), elektromiografia (EMG), RTG kręgosłupa, tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MR), USG Doppler.
– lek Wioletta Woźniak
specjalista dermatolog
Dermatologia
to dział medycyny zajmujący się chorobami skóry oraz jej przydatków (włosów,
paznokci). Na podstawie zmian skórnych można niekiedy rozpoznać zaburzenia innych
układów, reakcje naczyniowe, zaburzenia metaboliczne, hormonalne.
W placówce realizowane są konsultacje specjalistyczne i zabiegi dermatologiczne w
ramach kontraktu z NFZ oraz komercyjnie. Konsultujemy zarówno pacjentów
dorosłych, jak i dzieci.
W poradni dermatologicznej leczymy między innymi takie choroby jak:
trądzik, egzemę, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, łupież, brodawki, grzybice paznokci i skóry głowy; wykonujemy badania specjalistyczne:
- Badanie dermatoskopowe, które polega na oglądaniu zmian skórnych tzw. dermatoskopem, czyli urządzeniem z powiększeniem (zazwyczaj 10-krotnym) i wbudowanym oświetleniem, które pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne.
- Badanie dermatoskopowe znamion barwnikowych, diagnostyka w oparciu o histopatologiczną ocenę wycinków skórnych, badanie w kierunku zakażeń grzybiczych – badanie mykologiczne
- Zabiegi usuwania zmian skórnych metodą kriochirurgii
Kriochirurgia jest bezpieczną metodą leczenia, która polega kontrolowanym niszczeniu (kriodestrukcji) chorej tkanki poprzez jej zamrażanie. W konsekwencji zabiegu dochodzi do oddzielenia wymrożonej tkanki (zmienionej chorobowo) od tkanki zdrowej.
- Zabiegi usuwania zmian skórnych metodą elektrokoagulacji
W trakcie zabiegu elektrokoagulacji wykorzystywane są właściwości prądu o wysokiej częstotliwości. Za pomocą igieł / końcówek o odpowiednim kształcie i rozmiarze dopasowanym do wielkości i rodzaju zmian, specjalista usuwa impulsami prądu zmiany ze skóry
– dr n.med. Maciej Boroń
specjalista onkolog
– lek Arnold Młyniec
specjalista onkolog
Poradnia Onkologiczna to:
– specjalistyczna kadra lekarska
– wykwalifikowana kadra pielęgniarska
– możliwość diagnostyki
– dokumentacja i statystyka medyczna
– specjalistyczne usługi diagnostyczne i lecznicze
– nowoczesne standardy i procedury postępowania
Poradnia zajmuje się:
DIAGNOSTYKĄ I LECZENIEM CHORÓB NOWOTWOROWYCH
– piersi
– przewodu pokarmowego
– skóry
ZAKRES DIAGNOSTYKI I ZABIEGÓW obejmuje
– USG piersi
– biopsje, wycinki
– usuwanie guzów piersi i zmian skórnych
– badanie mammografia piersi